Till innehållet

Byggföretag

7 738 aktiva aktiebolag har byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) som huvudverksamhet och postadress i Stockholms län och landets tio största kommuner. För 550 av dem har vi kunnat belägga en webbplats, och vi har kontrollerat startsidan på 549 av sajterna. Siffrorna är antal bolag, inte omdömen.

Kommun för kommun

Välj kommun för listan över bolagen där. Beskeden gäller startsidan i vår kontroll, inte bolaget eller branschen: Ingen spårning syntes Spårning före ja Kunde inte fastställas

Byggföretag per kommun: aktiebolag, med belagd sajt, kontrollerade sajter och spårningskontrollens besked
Kommun Aktiebolag Med belagd sajtKontrollerade Ingen spårning syntes Spårning före ja Kunde inte fastställas
Landets tio största kommuner
Byggföretag i Stockholm1 652136136107290
Byggföretag i Göteborg65554544770
Byggföretag i Malmö45543433670
Byggföretag i Uppsala27221201460
Byggföretag i Linköping1391010370
Byggföretag i Örebro21817171430
Byggföretag i Västerås17616161420
Byggföretag i Helsingborg2171010820
Byggföretag i Norrköping1841111920
Byggföretag i Jönköping16488620
Övriga kommuner i Stockholms län
Byggföretag i Botkyrka21012121200
Byggföretag i Danderyd6677430
Byggföretag i Ekerö10277610
Byggföretag i Haninge29715151230
Byggföretag i Huddinge31823231940
Byggföretag i Järfälla1731111920
Byggföretag i Lidingö8033210
Byggföretag i Nacka25519191450
Byggföretag i Norrtälje27114141040
Byggföretag i Nykvarn4311010
Byggföretag i Nynäshamn9833210
Byggföretag i Salem2611010
Byggföretag i Sigtuna11444400
Byggföretag i Sollentuna1461111650
Byggföretag i Solna13913131210
Byggföretag i Sundbyberg9055500
Byggföretag i Södertälje2061111920
Byggföretag i Tyresö1211010730
Byggföretag i Täby1411414770
Byggföretag i Upplands Väsby10455500
Byggföretag i Upplands-Bro5966510
Byggföretag i Vallentuna9844400
Byggföretag i Vaxholm4344400
Byggföretag i Värmdö21313131210
Byggföretag i Österåker19388800
Alla 35 kommuner7 7385505494361130

Kontrollerade sajter: startsidan, utan klick, fem sekunder. Mätt mellan 30 september 2026 och 11 oktober 2026, från Sverige (540 sajter) och USA (9 sajter).

För företagen: synligheten bland byggföretag
Synlighet, median
70 av 100
Med fullständig mätning
535

Synlighetspoängen mäter hur lätt företaget är att hitta på Google och i AI-svar, inte kvaliteten på arbetet. Den ordnar listorna per kommun. De tio kontrollerna

Poäng för byggföretag, antal per tiotal
  1. 0–9 poäng: 0 företag
  2. 10–19 poäng: 0 företag
  3. 20–29 poäng: 1 företag
  4. 30–39 poäng: 5 företag
  5. 40–49 poäng: 30 företag
  6. 50–59 poäng: 94 företag
  7. 60–69 poäng: 125 företag
  8. 70–79 poäng: 112 företag
  9. 80–89 poäng: 83 företag
  10. 90–100 poäng: 85 företag
Andel som uppfyller varje kontroll, av 535 mätta företag
  • Nämner sidtiteln orten? 25 %
  • Beskriver sidan företaget med strukturerad data (schema.org)? 38 %
  • Framgår tjänsten av sidtiteln eller huvudrubriken? 46 %
  • Går telefonnumret att trycka på för att ringa? 56 %
  • Har startsidan en metabeskrivning? 62 %
  • Har startsidan en huvudrubrik (H1)? 76 %
  • Är startsidan anpassad för mobil (viewport-tagg)? 97 %
  • Får Google indexera startsidan? 99 %
  • Svarar startsidan över krypterad anslutning (https)? 99 %
  • Får AI-assistenternas sökrobotar läsa sajten? 100 %