Till innehållet

Snickare

4 501 aktiva aktiebolag har byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) som huvudverksamhet och postadress i Stockholms län och landets tio största kommuner. För 321 av dem har vi kunnat belägga en webbplats, och vi har kontrollerat startsidan på 321 av sajterna. Siffrorna är antal bolag, inte omdömen.

Kommun för kommun

Välj kommun för listan över bolagen där. Beskeden gäller startsidan i vår kontroll, inte bolaget eller branschen: Ingen spårning syntes Spårning före ja Kunde inte fastställas

Snickare per kommun: aktiebolag, med belagd sajt, kontrollerade sajter och spårningskontrollens besked
Kommun Aktiebolag Med belagd sajtKontrollerade Ingen spårning syntes Spårning före ja Kunde inte fastställas
Landets tio största kommuner
Snickare i Stockholm892797962170
Snickare i Göteborg42030302640
Snickare i Malmö20018181350
Snickare i Uppsala18616161240
Snickare i Linköping10555410
Snickare i Örebro15716161420
Snickare i Västerås12466600
Snickare i Helsingborg11577520
Snickare i Norrköping10511111100
Snickare i Jönköping11455410
Övriga kommuner i Stockholms län
Snickare i Botkyrka12966510
Snickare i Danderyd2922200
Snickare i Ekerö6011100
Snickare i Haninge19716161330
Snickare i Huddinge2011111731
Snickare i Järfälla9577520
Snickare i Lidingö5033300
Snickare i Nacka15366420
Snickare i Norrtälje14622110
Snickare i Nykvarn2522200
Snickare i Nynäshamn5811100
Snickare i Salem2744310
Snickare i Sigtuna4455500
Snickare i Sollentuna8166510
Snickare i Solna7477700
Snickare i Sundbyberg4344310
Snickare i Södertälje12166510
Snickare i Tyresö8377430
Snickare i Täby6566420
Snickare i Upplands Väsby7144310
Snickare i Upplands-Bro5033300
Snickare i Vallentuna5511100
Snickare i Vaxholm1922200
Snickare i Värmdö10177610
Snickare i Österåker10699810
Alla 35 kommuner4 501321321260601

Kontrollerade sajter: startsidan, utan klick, fem sekunder. Mätt mellan 30 september 2026 och 11 oktober 2026, från Sverige (316 sajter) och USA (5 sajter).

För företagen: synligheten bland snickare
Synlighet, median
65 av 100
Med fullständig mätning
310

Synlighetspoängen mäter hur lätt företaget är att hitta på Google och i AI-svar, inte kvaliteten på arbetet. Den ordnar listorna per kommun. De tio kontrollerna

Poäng för snickare, antal per tiotal
  1. 0–9 poäng: 0 företag
  2. 10–19 poäng: 0 företag
  3. 20–29 poäng: 0 företag
  4. 30–39 poäng: 3 företag
  5. 40–49 poäng: 25 företag
  6. 50–59 poäng: 51 företag
  7. 60–69 poäng: 80 företag
  8. 70–79 poäng: 73 företag
  9. 80–89 poäng: 24 företag
  10. 90–100 poäng: 54 företag
Andel som uppfyller varje kontroll, av 310 mätta företag
  • Nämner sidtiteln orten? 25 %
  • Beskriver sidan företaget med strukturerad data (schema.org)? 35 %
  • Framgår tjänsten av sidtiteln eller huvudrubriken? 42 %
  • Har startsidan en metabeskrivning? 54 %
  • Går telefonnumret att trycka på för att ringa? 59 %
  • Har startsidan en huvudrubrik (H1)? 72 %
  • Är startsidan anpassad för mobil (viewport-tagg)? 96 %
  • Får Google indexera startsidan? 98 %
  • Svarar startsidan över krypterad anslutning (https)? 100 %
  • Får AI-assistenternas sökrobotar läsa sajten? 100 %