Till innehållet

VVS-firmor

2 011 aktiva aktiebolag har värme- och sanitetsarbeten; övriga VVS-arbeten (SNI 43221, 43229) som huvudverksamhet och postadress i Stockholms län och landets tio största kommuner. För 249 av dem har vi kunnat belägga en webbplats, och vi har kontrollerat startsidan på 248 av sajterna. Siffrorna är antal bolag, inte omdömen.

Kommun för kommun

Välj kommun för listan över bolagen där. Beskeden gäller startsidan i vår kontroll, inte bolaget eller branschen: Ingen spårning syntes Spårning före ja Kunde inte fastställas

VVS-firmor per kommun: aktiebolag, med belagd sajt, kontrollerade sajter och spårningskontrollens besked
Kommun Aktiebolag Med belagd sajtKontrollerade Ingen spårning syntes Spårning före ja Kunde inte fastställas
Landets tio största kommuner
VVS-firmor i Stockholm368575741160
VVS-firmor i Göteborg14416161150
VVS-firmor i Malmö891111830
VVS-firmor i Uppsala971111830
VVS-firmor i Linköping6311111010
VVS-firmor i Örebro7255500
VVS-firmor i Västerås571010820
VVS-firmor i Helsingborg4955320
VVS-firmor i Norrköping8055320
VVS-firmor i Jönköping5999630
Övriga kommuner i Stockholms län
VVS-firmor i Botkyrka3766510
VVS-firmor i Danderyd600000
VVS-firmor i Ekerö2444400
VVS-firmor i Haninge9388710
VVS-firmor i Huddinge9577430
VVS-firmor i Järfälla4244400
VVS-firmor i Lidingö1111100
VVS-firmor i Nacka6066330
VVS-firmor i Norrtälje5844400
VVS-firmor i Nykvarn1911100
VVS-firmor i Nynäshamn2422110
VVS-firmor i Salem1000000
VVS-firmor i Sigtuna2555320
VVS-firmor i Sollentuna4477430
VVS-firmor i Solna3466600
VVS-firmor i Sundbyberg2665410
VVS-firmor i Södertälje5533300
VVS-firmor i Tyresö4288620
VVS-firmor i Täby3588620
VVS-firmor i Upplands Väsby2866420
VVS-firmor i Upplands-Bro1411100
VVS-firmor i Vallentuna3644400
VVS-firmor i Vaxholm700000
VVS-firmor i Värmdö611010820
VVS-firmor i Österåker4722200
Alla 35 kommuner2 011249248188600

Kontrollerade sajter: startsidan, utan klick, fem sekunder. Mätt mellan 30 september 2026 och 11 oktober 2026, från Sverige (242 sajter) och USA (6 sajter).

För företagen: synligheten bland VVS-firmor
Synlighet, median
75 av 100
Med fullständig mätning
242

Synlighetspoängen mäter hur lätt företaget är att hitta på Google och i AI-svar, inte kvaliteten på arbetet. Den ordnar listorna per kommun. De tio kontrollerna

Poäng för VVS-firmor, antal per tiotal
  1. 0–9 poäng: 0 företag
  2. 10–19 poäng: 0 företag
  3. 20–29 poäng: 0 företag
  4. 30–39 poäng: 1 företag
  5. 40–49 poäng: 10 företag
  6. 50–59 poäng: 29 företag
  7. 60–69 poäng: 49 företag
  8. 70–79 poäng: 54 företag
  9. 80–89 poäng: 36 företag
  10. 90–100 poäng: 63 företag
Andel som uppfyller varje kontroll, av 242 mätta företag
  • Nämner sidtiteln orten? 30 %
  • Beskriver sidan företaget med strukturerad data (schema.org)? 47 %
  • Framgår tjänsten av sidtiteln eller huvudrubriken? 59 %
  • Går telefonnumret att trycka på för att ringa? 61 %
  • Har startsidan en metabeskrivning? 67 %
  • Har startsidan en huvudrubrik (H1)? 78 %
  • Är startsidan anpassad för mobil (viewport-tagg)? 99 %
  • Får Google indexera startsidan? 99 %
  • Svarar startsidan över krypterad anslutning (https)? 100 %
  • Får AI-assistenternas sökrobotar läsa sajten? 100 %