Till innehållet

Redovisningsbyråer

9 199 aktiva aktiebolag har redovisning och bokföring; skatterådgivning (SNI 69201) som huvudverksamhet och postadress i Stockholms län och landets tio största kommuner. För 511 av dem har vi kunnat belägga en webbplats, och vi har kontrollerat startsidan på 509 av sajterna. Siffrorna är antal bolag, inte omdömen.

Kommun för kommun

Välj kommun för listan över bolagen där. Beskeden gäller startsidan i vår kontroll, inte bolaget eller branschen: Ingen spårning syntes Spårning före ja Kunde inte fastställas

Redovisningsbyråer per kommun: aktiebolag, med belagd sajt, kontrollerade sajter och spårningskontrollens besked
Kommun Aktiebolag Med belagd sajtKontrollerade Ingen spårning syntes Spårning före ja Kunde inte fastställas
Landets tio största kommuner
Redovisningsbyråer i Stockholm2 639158158125330
Redovisningsbyråer i Göteborg99074746770
Redovisningsbyråer i Malmö45229292360
Redovisningsbyråer i Uppsala33614141130
Redovisningsbyråer i Linköping15677610
Redovisningsbyråer i Örebro22517171250
Redovisningsbyråer i Västerås24412121110
Redovisningsbyråer i Helsingborg26818181350
Redovisningsbyråer i Norrköping17113121020
Redovisningsbyråer i Jönköping19388620
Övriga kommuner i Stockholms län
Redovisningsbyråer i Botkyrka12122200
Redovisningsbyråer i Danderyd13599720
Redovisningsbyråer i Ekerö9266150
Redovisningsbyråer i Haninge18116161510
Redovisningsbyråer i Huddinge25814141310
Redovisningsbyråer i Järfälla15077700
Redovisningsbyråer i Lidingö17343300
Redovisningsbyråer i Nacka32715151140
Redovisningsbyråer i Norrtälje18088800
Redovisningsbyråer i Nykvarn2811100
Redovisningsbyråer i Nynäshamn5622200
Redovisningsbyråer i Salem3222200
Redovisningsbyråer i Sigtuna10044310
Redovisningsbyråer i Sollentuna21614141310
Redovisningsbyråer i Solna21913131030
Redovisningsbyråer i Sundbyberg9033210
Redovisningsbyråer i Södertälje14566510
Redovisningsbyråer i Tyresö14955410
Redovisningsbyråer i Täby28599810
Redovisningsbyråer i Upplands Väsby9622200
Redovisningsbyråer i Upplands-Bro4411100
Redovisningsbyråer i Vallentuna8122110
Redovisningsbyråer i Vaxholm4311100
Redovisningsbyråer i Värmdö17077700
Redovisningsbyråer i Österåker15488800
Alla 35 kommuner9 199511509421880

Kontrollerade sajter: startsidan, utan klick, fem sekunder. Mätt mellan 30 september 2026 och 11 oktober 2026, från Sverige (508 sajter) och USA (1 sajt).

För företagen: synligheten bland redovisningsbyråer
Synlighet, median
65 av 100
Med fullständig mätning
501

Synlighetspoängen mäter hur lätt företaget är att hitta på Google och i AI-svar, inte kvaliteten på arbetet. Den ordnar listorna per kommun. De tio kontrollerna

Poäng för redovisningsbyråer, antal per tiotal
  1. 0–9 poäng: 0 företag
  2. 10–19 poäng: 0 företag
  3. 20–29 poäng: 0 företag
  4. 30–39 poäng: 9 företag
  5. 40–49 poäng: 23 företag
  6. 50–59 poäng: 96 företag
  7. 60–69 poäng: 124 företag
  8. 70–79 poäng: 108 företag
  9. 80–89 poäng: 52 företag
  10. 90–100 poäng: 89 företag
Andel som uppfyller varje kontroll, av 501 mätta företag
  • Nämner sidtiteln orten? 23 %
  • Beskriver sidan företaget med strukturerad data (schema.org)? 35 %
  • Går telefonnumret att trycka på för att ringa? 45 %
  • Framgår tjänsten av sidtiteln eller huvudrubriken? 57 %
  • Har startsidan en metabeskrivning? 59 %
  • Har startsidan en huvudrubrik (H1)? 77 %
  • Är startsidan anpassad för mobil (viewport-tagg)? 97 %
  • Får Google indexera startsidan? 99 %
  • Svarar startsidan över krypterad anslutning (https)? 100 %
  • Får AI-assistenternas sökrobotar läsa sajten? 100 %