Till innehållet

Elektriker

3 920 aktiva aktiebolag har elinstallationer (SNI 43210) som huvudverksamhet och postadress i Stockholms län och landets tio största kommuner. För 375 av dem har vi kunnat belägga en webbplats, och vi har kontrollerat startsidan på 374 av sajterna. Siffrorna är antal bolag, inte omdömen.

Kommun för kommun

Välj kommun för listan över bolagen där. Beskeden gäller startsidan i vår kontroll, inte bolaget eller branschen: Ingen spårning syntes Spårning före ja Kunde inte fastställas

Elektriker per kommun: aktiebolag, med belagd sajt, kontrollerade sajter och spårningskontrollens besked
Kommun Aktiebolag Med belagd sajtKontrollerade Ingen spårning syntes Spårning före ja Kunde inte fastställas
Landets tio största kommuner
Elektriker i Stockholm805868671150
Elektriker i Göteborg33433332670
Elektriker i Malmö24428282080
Elektriker i Uppsala13117171250
Elektriker i Linköping9933210
Elektriker i Örebro1141111830
Elektriker i Västerås1181312930
Elektriker i Helsingborg1101212930
Elektriker i Norrköping10912121020
Elektriker i Jönköping1041010550
Övriga kommuner i Stockholms län
Elektriker i Botkyrka12066420
Elektriker i Danderyd2311100
Elektriker i Ekerö5088710
Elektriker i Haninge14812121020
Elektriker i Huddinge13519191720
Elektriker i Järfälla7766510
Elektriker i Lidingö3455230
Elektriker i Nacka11911111010
Elektriker i Norrtälje10977610
Elektriker i Nykvarn1711100
Elektriker i Nynäshamn6355320
Elektriker i Salem1811100
Elektriker i Sigtuna5111010
Elektriker i Sollentuna6699630
Elektriker i Solna8611111010
Elektriker i Sundbyberg4377700
Elektriker i Södertälje10677520
Elektriker i Tyresö8255410
Elektriker i Täby8488620
Elektriker i Upplands Väsby6044310
Elektriker i Upplands-Bro4122200
Elektriker i Vallentuna4855410
Elektriker i Vaxholm1811100
Elektriker i Värmdö8244400
Elektriker i Österåker7244400
Alla 35 kommuner3 920375374295790

Kontrollerade sajter: startsidan, utan klick, fem sekunder. Mätt mellan 30 september 2026 och 11 oktober 2026, från Sverige (369 sajter) och USA (5 sajter).

För företagen: synligheten bland elektriker
Synlighet, median
70 av 100
Med fullständig mätning
365

Synlighetspoängen mäter hur lätt företaget är att hitta på Google och i AI-svar, inte kvaliteten på arbetet. Den ordnar listorna per kommun. De tio kontrollerna

Poäng för elektriker, antal per tiotal
  1. 0–9 poäng: 0 företag
  2. 10–19 poäng: 0 företag
  3. 20–29 poäng: 0 företag
  4. 30–39 poäng: 4 företag
  5. 40–49 poäng: 20 företag
  6. 50–59 poäng: 50 företag
  7. 60–69 poäng: 68 företag
  8. 70–79 poäng: 93 företag
  9. 80–89 poäng: 61 företag
  10. 90–100 poäng: 69 företag
Andel som uppfyller varje kontroll, av 365 mätta företag
  • Nämner sidtiteln orten? 30 %
  • Beskriver sidan företaget med strukturerad data (schema.org)? 40 %
  • Framgår tjänsten av sidtiteln eller huvudrubriken? 57 %
  • Går telefonnumret att trycka på för att ringa? 59 %
  • Har startsidan en metabeskrivning? 60 %
  • Har startsidan en huvudrubrik (H1)? 76 %
  • Är startsidan anpassad för mobil (viewport-tagg)? 95 %
  • Får Google indexera startsidan? 99 %
  • Svarar startsidan över krypterad anslutning (https)? 100 %
  • Får AI-assistenternas sökrobotar läsa sajten? 100 %