Till innehållet

Mark och grund

2 673 aktiva aktiebolag har mark- och grundarbeten (SNI 43120) som huvudverksamhet och postadress i Stockholms län och landets tio största kommuner. För 175 av dem har vi kunnat belägga en webbplats, och vi har kontrollerat startsidan på 175 av sajterna. Siffrorna är antal bolag, inte omdömen.

Kommun för kommun

Välj kommun för listan över bolagen där. Beskeden gäller startsidan i vår kontroll, inte bolaget eller branschen: Ingen spårning syntes Spårning före ja Kunde inte fastställas

Mark och grund per kommun: aktiebolag, med belagd sajt, kontrollerade sajter och spårningskontrollens besked
Kommun Aktiebolag Med belagd sajtKontrollerade Ingen spårning syntes Spårning före ja Kunde inte fastställas
Landets tio största kommuner
Mark och grund i Stockholm27427272250
Mark och grund i Göteborg19514141220
Mark och grund i Malmö4655410
Mark och grund i Uppsala21014141310
Mark och grund i Linköping6644220
Mark och grund i Örebro1231010730
Mark och grund i Västerås9055410
Mark och grund i Helsingborg3366600
Mark och grund i Norrköping9388800
Mark och grund i Jönköping9288620
Övriga kommuner i Stockholms län
Mark och grund i Botkyrka9533300
Mark och grund i Danderyd611010
Mark och grund i Ekerö5166510
Mark och grund i Haninge13244400
Mark och grund i Huddinge951313850
Mark och grund i Järfälla5222020
Mark och grund i Lidingö1300000
Mark och grund i Nacka6244310
Mark och grund i Norrtälje17766330
Mark och grund i Nykvarn2522110
Mark och grund i Nynäshamn6544400
Mark och grund i Salem1600000
Mark och grund i Sigtuna6122110
Mark och grund i Sollentuna3755500
Mark och grund i Solna1911100
Mark och grund i Sundbyberg1100000
Mark och grund i Södertälje11611100
Mark och grund i Tyresö5733300
Mark och grund i Täby3511100
Mark och grund i Upplands Väsby2200000
Mark och grund i Upplands-Bro3633300
Mark och grund i Vallentuna7333300
Mark och grund i Vaxholm2111100
Mark och grund i Värmdö10377700
Mark och grund i Österåker7122200
Alla 35 kommuner2 673175175143320

Kontrollerade sajter: startsidan, utan klick, fem sekunder. Mätt mellan 30 september 2026 och 11 oktober 2026, från Sverige (173 sajter) och USA (2 sajter).

För företagen: synligheten bland mark och grund
Synlighet, median
70 av 100
Med fullständig mätning
171

Synlighetspoängen mäter hur lätt företaget är att hitta på Google och i AI-svar, inte kvaliteten på arbetet. Den ordnar listorna per kommun. De tio kontrollerna

Poäng för mark och grund, antal per tiotal
  1. 0–9 poäng: 0 företag
  2. 10–19 poäng: 0 företag
  3. 20–29 poäng: 0 företag
  4. 30–39 poäng: 0 företag
  5. 40–49 poäng: 5 företag
  6. 50–59 poäng: 36 företag
  7. 60–69 poäng: 41 företag
  8. 70–79 poäng: 29 företag
  9. 80–89 poäng: 36 företag
  10. 90–100 poäng: 24 företag
Andel som uppfyller varje kontroll, av 171 mätta företag
  • Nämner sidtiteln orten? 25 %
  • Beskriver sidan företaget med strukturerad data (schema.org)? 32 %
  • Framgår tjänsten av sidtiteln eller huvudrubriken? 41 %
  • Går telefonnumret att trycka på för att ringa? 61 %
  • Har startsidan en metabeskrivning? 67 %
  • Har startsidan en huvudrubrik (H1)? 82 %
  • Svarar startsidan över krypterad anslutning (https)? 99 %
  • Är startsidan anpassad för mobil (viewport-tagg)? 99 %
  • Får Google indexera startsidan? 99 %
  • Får AI-assistenternas sökrobotar läsa sajten? 100 %